Güney Amerika CichlidleriBalık Türleri ve Bakımı

Astronot Balığı

Astronot balığı Güney Amerika kökenine ait tatlı su balıklarındandır. Birçok akvarist tarafından Oscar balığı olarak da bilinir. Uygun hacimler ve şartlar sağlandığında bakımı kolay-orta seviye olarak tanımlayabileceğimiz bir balık türüdür. Farklı renk kombinasyonlarında karşılaşabileceğiniz Astronot balığı oldukça zeki bir balıktır. Kısa süre içerisinde sahibi tanır ve onunla bağ kurar. Sevilmekten oldukça hoşlanır ve yem elde edebilmek için akrobatik hareketler gösterebilir.

Astronot Balığı Özellikleri

Astronot balığı özellikleri genel olarak şunlardır:

 • Güney Amerika’da bulunan Amazon Nehri doğada yetiştiği nehirdir.
 • Yavru boyutları 3-4 cm olurken, yetişkin bir Oscar balığı 30 cm’e kadar büyüyebilir.
 • Kırmızı, mavi, sarı, yeşil gibi renk kombinasyonlarında görebilirken, tek renk olanlarına da rastlamak mümkündür. Ayrıca bakır gibi farklı varyasyonları da vardır.
 • Gözleri oldukça iridir. Başları büyük ve ağızları geniş bir yapıya sahiptir.
 • İki sırt yüzgecinden birisi sert ve dikensi yapıya sahipken, diğeri yumuşaktır.
 • Oscar balığı özellikleri gereği akvaryumun orta ve dip kısımlarında yüzerler.
 • Etçil bir canlıdır.
 • Her ne kadar ağır hareket etseler de sıçrama konusunda uzmandır.
 • Saldırgan bir türdür. Bu nedenle her akvaryum canlısıyla bakılamaz.
 • Yaşam süreleri 10 yıldır. Fakat iyi bir bakımla beraber daha uzun yaşatan akvaristler de mevcuttur.

Astronot Balığı Bakımı

Astronot balığı bakımı zor olmasa da hastalıklar konusunda hassas bir balıktır. Çabuk bir şekilde beyaz benek hastalığına kapılabilir. Ayrıca parazitlerle de sorun yaşaması çok kolaydır. Ek olarak en çok karşılaşılan hastalıklardan birisi de kafasında delik oluşmasıdır. Bu nedenle çok iyi şartlarda, bakımları aksatılmadan yapılmalıdır.

Oscar balığı bakımı için büyük hacimler gerekmektedir. En az 300 litrede bakılması tavsiye edilir. Su sıcaklığı 22-25 derece arasında olmalıdır. Akvaryumu çabuk pisleten bir balık türüdür. Bu nedenle bakımı için iyi bir dış filtreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Her hafta düzenli bir şekilde dip çekimi yapılmalı, su değerleri kontrol altında tutulmalıdır. Su sıcaklığı stabil tutularak, hastalıkların önüne geçilebilir. Kaliteli yemlerle, doğru bir beslenme düzeniyle herhangi bir hastalık sorunu yaşamadan bakabilmeniz çok zor değildir.

Astronot balığı akvaryumu
Astronot balığı akvaryumu

Astronot Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Astronot balığı akvaryumu nasıl olmalı? Büyük hacimlerde bir akvaryuma ihtiyacınız var. Önerilen hacim en az 300 litredir. İyi bir bakımla en az 28-30 cm’e kadar büyüdüğü göz önünde bulundurulursa, ilerleyen dönemlerde bu hacim yetmeyebilir. Doğası gereği akvaryum suyunu çok çabuk kirletir. Bu nedenle güçlü bir dış filtre kullanılmasında fayda var. Dış filtre kullanmak istemeyen kişiler sump adı verilen filtreleme sistemini kullanarak da bakabilir. Ama iç filtre, pipo filtre gibi farklı filtrasyon cihazlarıyla Oscar balığı bakımı çok mümkün olmayacaktır.

Oscar balığı akvaryumunda bitki bulundurmamalısınız. Bu balık türü bitkiden hiç hazzetmediği için akvaryumunda olası bitki bulundurmanız halinde onları darmadağın ederek, parçalayacaktır. Bu balık türünde genellikle kaya ve taşlar dekor olarak kullanılmalıdır. Kullanılan kayalar keskin olmamalı, aksi halde balığa zarar verebilir. Sıçrama yeteneğine sahip olduğu için mutlaka kapaklı bir akvaryum kullanılmalıdır. Üstü açık akvaryumlarda doğrudan yere atlayabilir. Zeminde az kum olması sizin için yararlı olacaktır. Suyu çabuk pislettiği için sık sık dip çekimi yapmanız gerekecektir. Bu nedenle az miktarda Quartz kum kullanabilirsiniz. Çift sayılar halinde beslenmelidir. Genellikle bir çift veya ufak gruplar halinde beslenir. Dişi-erkek olarak bakıldığında sorun yaşatmaz.

Astronot Balığı Yem Seçimi

Astronot balığı yem seçimi etçil olması dolasıyla genellikle canlı yem kullanılır.

Oscar balığı yem seçimi için kullanabileceğiniz canlı yemler: Un Kurdu

Protein içerikli yemler: Dana Yüreği, Tavuk Ciğeri, Kurutulmuş Karides, Tetra Sticks, Sera Cichild Sticks, JBL Novo M.

Ek olarak bağırsaklarının sağlıklı çalışması ve herhangi bir hastalığa yakalanmaması için haftada 1 defa haşlanmış ıspanak veya bezelye verebilirsiniz. Eğer bu sebzeleri yemezse, bitkisel içerikli sticks yemler kullanabilirsiniz.

Astronot Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Astronot balığı hangi balıklarla yaşar? Astronot balığı etçil bir tür olduğu için kendisinden küçük her balığı yeme eğilimi vardır. Büyük bir akvaryumda karma olarak bakılması önerilir. Oscar balığı uyumlu türler ile bir arada yaşaması için hacmin uygun olması gerekir. Çünkü Astronot balığı bölgeci bir balıktır.

Hacim yeterince büyükse; Leopar Vatoz, Jack Dempsey, Flowerhorn Balığı, Arowana türleri ve Pacu Pirana beraber uyum içerisinde yaşayabilir. Sorunsuz bir şekilde beslemek istiyorsanız kendi türleriyle beslemenizi tavsiye ederiz.

Astronot Balığı Üretimi

Astronot balığı üretimi akvaryum ortamında mümkündür. Fakat Oscar balığı üretimi ve üreme konusunda eş seçici bir balıktır. En kolay eş tutturma yöntemi genellikle tüm balıklarda olduğu gibi yavru boyutundan beraber alarak büyütmektir.

16 aylık olduktan sonra üreme dönemine girer. Eş tutan balıklar farklı bir akvaryuma alınmalıdır. Bu akvaryumun da hacmi büyük olmalıdır. Dişi yumurtalarını düz bir kaya veya mermere bırakır. Bu nedenle üretim akvaryumunda buna benzer bir kaya veya mermere ihtiyacınız olacaktır. Üremeye başlayacak olan dişi bu kaya veya mermerin üstünü temizler ve ardından tüpçük açar. Tüpçük göründükten sonra 8 saat içerisinde dişi temizlediği yüzeye yumurtaları bırakır. Erkek balıkta dişinin hemen ardından yumurtaların üzerinde gezerek yumurtaları döller. Bu işlem uzun süre devam eder ve yaklaşık olarak 1000-2000 yumurta bırakırlar. Yumurtalar 24 saat içerisinde saydam bir hale gelirler. Eğer bu çiftin ilk yumurta deneyimiyse yeme ihtimali oldukça yüksektir. Eğer yerlerse üzülmenize gerek yok çünkü tekrar yumurtalayacaklardır.

Yumurtalama sürecinde su sıcaklığı sabit tutulmalıdır. Döllemenin ardından 3-4 gün içerisinde yumurta kabukları çatlar ve yavrular dünyaya gelir. 5-6 gün bulundukları kayaya veya mermere yapışık şekilde sadece kuyruk sallayacaklardır. Serbest yüzüşe geçene kadar herhangi bir şekilde yem vermenize gerek yoktur. Serbest yüzüşe geçtikten sonra Artemia ile besleyebilirsiniz. Günde 3 defa ve aşırıya kaçmadan beslemeniz gerekir.

Astronot balığı yavrularına kendisi bakan bir türdür. Tıpkı Discus balığı gibi yavrularını yanında gezdirir ve ayrıca vücudunda salgıladığı mukusla beslenebilirler. Başlarda yavrularına çok iyi şekilde göz kulak olsa da bazı Oscar balığı kendi yavrularını yemeye yeltenebilir. Birkaç batım yavru alıp gözlemledikten sonra eğer yavruları yemeye devam ederlerse, onları farklı bir akvaryuma alabilirsiniz.

Astronot Balığı Cinsiyet Ayrımı

Astronot balığı cinsiyet ayrımı oldukça zordur. Dış görünümünden diğer balıklarda olduğu gibi ayrımı yapılamayacak kadar zordur. Balıklar 1 yaşına gelene kadar cinsiyet ayrımı yapılamayabilir. Oscar balığı cinsiyet ayrımı için en kolay ve kesin yöntem anüs-vent bakılmasıdır. Balığı elinize alarak kontrol edebilirsiniz. Erkeklerin üreme organı daha sivri olurken, dişilerin daha geniş ve açıktır. Cinsiyet ayrımı bu şekilde yapılabilir.

Astronot Balığı Türleri

Astronot balığı türleri şu şekildedir:

 • KaplanAstronot Balığı,
 • Albino Astronot Balığı,
 • Kırmızı Oscar Balığı,
 • Paslı Oscar Balığı

Ayrıca Oscar balığı türlerinde renge göre de sarı ve beyaz gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır.

Kaynak

Akvaryum Türkiye

Akvaryuma gönül vermiş bir akvaristim, adım Utku. Akvaryum Türkiye kurucusuyum. Sevdiğim bu hobi ve siz değerli akvaristler için içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu