Güney Amerika CichlidleriBalık Türleri ve Bakımı

Bolivian Ramirezi

Bolivian Ramirezi küçük ve barışçıl bir balık türüdür. Güney Amerika cikletleri sınıfına girer. Cüce bir tür olup, 9 santimetre boyuna kadar büyümektedir. Bakımı kolay bir tür, ayrıca dayanıklı balıktır. Karma akvaryumlarda en çok tercih edilen balıklardan birisidir. Sahibini tanıyacak kadar sosyal bir canlıdır. Venezuella kökenli kuzeni Ramirezi Balığı ile karşılaştırıldığında biraz daha agresif bir türdür.

Bolivian Ramirezi Özellikleri

  • Yaşam alanı Brezilya ve Bolivya’dır. Adını da buradan almıştır.
  • Akvaryum balıkları türlerinden bu türün bakım konusunda hiçbir zorluğu yoktur ve dayanıklı bir türdür.
  • Boyu fazla büyümez, cüce bir cichlid türüdür. Maksimum 9 cm’e ulaşır.
  • Barışçıl bir türdür. Yalnız ya da çift halinde beslenebilir.
  • Karma akvaryum için en uygun balık türlerinden birisidir.
  • Balıkların yavru olarak alınarak, büyütülmesi çift tutma olasılıklarını arttırır.
  • 23-25 santigrat derece arasında ısı değerlerinde rahatlıkla yaşar.
  • Minimum hacim 80 litre olmalıdır.
  • Akvaryumun orta seviyelerinde yüzer.
Bolivian Ramirezi Akvaryumu
Bolivian Ramirezi Akvaryumu

Bolivian Ramirezi Akvaryumu

Hacim olarak en az 80 litrelik bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Fazla akıntıdan hoşlanmaz. Düşük ve orta akıntılı sular, bu tür için idealdir. Balığın canlı renk formunu korumak için sudaki nitrat ve oksijen miktarına özen gösterilmelidir. pH değerleri asidik ile nötr arasında olmalıdır. Bunun için Mangrow kökü kullanılabilir.

Genelde bitkili akvaryumlarda bakılır. Kayalar, ağaç kökleri ve bitkiler onun için güzel saklanma alanları oluşturur. Ayrıca kendini doğal ortamında hissederek, stres yapmaz ve daha mutlu olur. Akvaryumunda Java Fern, Amazon Hançeri, Saz Bitkisi, Java Moss ve Anubias Nana gibi bitki türleri bulundurabilirsiniz. Java Moss, yeni doğmuş yavruların besleneceği mikro organizmaları barındırır. Anubias Nana gibi geniş yapraklı bitkiler de onlar için yumurtalama alanı olacaktır. Bitkili akvaryumlarda yosun sorunu için Elma Salyangozu, Katil Salyangoz ve Nerite Salyangoz gibi omurgasız türler kullanılabilir.

Bolivian Ramirezi Yem Seçimi

Bolivian Ramirezi hepçil bir türdür. Hem otçul hem de etçil yemlerle beslenebilir. Doğal ortamında ağaçlardan suya düşen meyvelerle beslenir. Ayrıca sudaki bitkilerle de mikro organizma olarak beslenme sağlar.

Canlı Yem: Artemia, Kan Kurdu, Su Piresi ve Un Kurdu.

Kuru Yem: Sera Vipan, JBL Novo Tab, Tetra Pro Algae, Tetra Pro Energy, Sera Vipagran, Tetra Discus ve Sera Discus gibi yemler verilebilir.

Sabah öğünlerinde protein yani etçil ağırlıklı yem, akşam öğünlerinde ise bağırsakların rahatlaması ve kolay sindirimi açısından otçul yem ile beslemenizi öneririz.

Bolivian Ramirezi Hangi Balıklarla Yaşar?

Barışçıl bir balıktır. Fakat yine de her türle beraber beslenemez. Tetra balıklarıyla oldukça uyumludur ki genelde bu şekilde karma olarak beslenir. Tetra türlerinden Neon Tetra gibi küçük türlerle beraber beslenmemelidir. Daha iri Tetra türlerinden Kırmızı Burun Tetra ve İmparator Tetra gibi türler tercih edilebilir. Ayrıca Plati, Moli gibi canlı doğuran balıklarla da beslenebilir fakat gözlemlenmesi gerekir. Yavrularını yeme ihtimali yüksektir. Cüce Vatoz balığı da bu türle uyumludur.

Bolivian Ramirezi Üretimi

Bolivian Ramirezi üretimi için 6 tane yavru balıkla başlamanız tavsiye edilir. Bu balıklar büyüyüp, kendi eşlerini seçmelidir. Eş tutan her çift için farklı bir üretim akvaryumu kurulmalıdır. Karma olarak üretim hem zor hem de yavru kaybının bol olduğu bir tercih olur. Bu nedenle her çift farklı akvaryumda olmalıdır.

Üremeyi tetiklemek için ısı değerlerinin 25-28 santigrat derece arasında olması gerekir. Üremeye hazır lan çift taşların üzerini temizleyerek, hazırlık yapar. Genellikle geniş yapraklı bitkilere yumurta dökerler. Bu yüzden mutlaka geniş yapraklı, Anubias tarzı bitkiler akvaryumda bulunmalıdır. Aydınlatma seviyesinin loş olması ve sürekli rahatsız edilmemeleri gerekir. Dişi balık yumurta dökmeye başladığında, erkek balık hem bölgeyi korur hem de yumurtaları döller.

Yumurtaların çatlaması ve yavruların çıkması 60-65 saat aralığında gerçekleşir. Suda serbest yüzüşe ortalama bir haftada geçerler. Sonraki birkaç hafta boyunca yavruları sürü halinde yetişkin balıklar farklı bölgelere taşır. Nitrata karşı oldukça hassaslardır. Yemlemeyi dikkatli yapmalı ve dip çekimlerinde yem artıklarını akvaryumdan arındırmalısınız. Her gün %25-30 değerinde, akvaryumdaki aynı su sıcaklığına sahip taze su ile değişim yapılmalıdır.

Bolivian Ramirezi Cinsiyet Ayrımı

Erkek balıklar, dişilere göre daha gösterişli ve narin vücut yapısına sahiptir. Sırt yüzgeçleri erkeklerde daha uzundur. Kuyruk yüzgeçlerindeki renkli çizgiler daha belirgindir.

Altın Bolivian Ramirezi
Altın Bolivian Ramirezi

Bolivian Ramirezi Türleri

Bolivian Ramirezi, görsellerde yer alan türde bulunur. Ayrıca Gold yani Altın Renkli versiyonları da bulunur. Kuzeni Venezuella türünde ise Altın Renk, Siyah, Tül Kuyruk ve Balon olarak farklı türleri vardır.

Akvaryum Türkiye

Akvaryuma gönül vermiş bir akvaristim, adım Utku. Akvaryum Türkiye kurucusuyum. Sevdiğim bu hobi ve siz değerli akvaristler için içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu