Kedi BalıklarıBalık Türleri ve Bakımı

Çöpçü Balığı

Çöpçü balığı derelerde, nehir kıyılarında ve küçük su birikintilerinde yaşayan bir türdür. Zararsız bu canlının, 3 santimetreden 12 santimetreye kadar farklı boylarda olan türleri bulunmaktadır. Güney Amerika’ya özgü tür, suyun dip kısmında büyük sürüler halinde yaşar. Doğal ortamlarında birkaç farklı türden oluşan binlerce çöpçü balığı kolonisini bir arada görmek mümkün. Bu türü beslemek istiyorsanız, en az 3 tane almanız tavsiye edilir.

Doğal ortamında larva, kurtçuk, bitki ve böcek türleriyle beslenir. Akvaryum ortamında diğer türlere kolayca uyum sağlayabilir. Yaşam ömrü, iyi şartlar sağlandığında 20 senedir. Yumuşak, nötr, kısmi asidik ve kısmi alkali sularda yaşamını sürdürebilir. Kedi balıkları türünden olup, diğer türlerine göre gündüzleri de aktiftir.

Çöpçü Balığı Özellikleri

Akvaryum balıkları türü olan çöpçüler, akvaryumun ekosistemi için büyük bir rol üstlenir. Akvaryumda artık yemler dibe çöker. Çöpçü balıkları ise bu dipteki yemleri tüketerek beslenir. Böylelikle yenmemiş yemlerin bozularak suyun kirletmesine ve değerlerini bozmasına engel olur.

 • Latince adı Corydoras.
 • Türüne göre 3 santimetreden, 12 santimetreye kadar büyümektedir.
 • Güney Amerika’ya özgü bir türdür.
 • Sürü balığıdır, en az 3 tane bakılması önerilir.
 • Doğada farklı türler bir arada yaşayarak, büyük sürüler oluşturabilir.
 • Akvaryumlardaki ekosistemin en büyük rol üstlenicisidir.
 • Birçok su şartına uyum sağlayabilir.
 • Bakımı kolay bir türdür.
 • pH değerleri 6.0 ile 7.6 arasındadır.
 • Su sıcaklık değerleri 24-28 santigrat derece arasında olmalıdır.
 • Nitrat oranı dengeli olmalıdır. Aksi halde bıyıklarını kaybedebilir.
 • Hepçil bir canlıdır.
Çöpçü Balığı Akvaryumu
Çöpçü Balığı Akvaryumu

Çöpçü Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryumundaki su sıcaklığı 24-28 santigrat derece olmalıdır. Daha geniş değerleri tolere ettiği görülse de bu sıcaklık değerleri idealdir. Sudaki nitrat oranı dengede tutulmalıdır. Nitrat oranının yükselmesi balığın bıyıklarına zarar verir. Bu türün hayati değerleri bıyıklarına bağlıdır. Bıyıklarını kullanarak, yemleri tespit eder. Yüksek nitrat, enfeksiyon kapmasına ve bıyıklarını kaybetmesine neden olur.

Bu balığın akvaryumunda taban filtresi olmamalıdır. Akıntılı sularda yüzebilir fakat çok güçlü bir dış filtre onun için sorun yaratabilir. Zamanının büyük bir kısmını akvaryumun dip seviyesinde geçirir. Keskin köşeli taş dekorlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca sivri kenarlı taban kumları da kullanılmamalıdır. Yem yerken, ağzına kum alabilir ve bu kum bıyıklarına zarar verebilir. Yüzmek için açık alan yaratılması hoşuna gidecektir. Her ne kadar doğal ortamlarında bitki olmasa da bitkili akvaryum ortamlarına da kolaylıkla uyum sağlar.

 • Su değerlerinde sıkıntı olduğu zaman su yüzeyine çıkarak, havayı doğrudan atmosferden alabilir. Eğer böyle bir duruma şahit olursanız, mutlaka su değerlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Kemiksi çıkıntıları bulunmaktadır. Yan yüzgeçlerinde keskin dikenler bulunur. Bu dikenler, akvaryum kepçesiyle taşınma esnasında zarar görebilmektedir. Buna mutlaka dikkat edilmelidir. Akvaryuma elle alıp koyacaksanız, dikenlerin batma ihtimalini de unutmamalısınız.
 • Mutlaka sürü halinde beslenmelidir. En az 3 balık bakılmasını öneriyoruz. Fakat 6’lı gruplar halinde akvaryumda daha aktif rol üstlenirler.

Çöpçü Balığı Yem Seçimi

Dipte yüzen bir balık türü olduğu için balık yemleri seçilirken dibe batan tablet ve pelet yemler seçilmelidir. Genellikle yem artıklarıyla besleniyorsa, yenmeyen yemlerin dibe düştüğü ve tükettiği gözlemlenmelidir. Harici olarak özel yem vermek istiyorsanız, şu yemleri verebilirsiniz.

Kuru Yem: Tropical Green Algae Wafers, JBL NovoTab, Dajana Spirulina Complete Tab.

Canlı veya Dondurulmuş Yem: Artemia, Su Piresi ve Kan Kurdu

Ek olarak ıspanak, bezelye ve kapya biberi de severek tüketir.

Çöpçü Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Karma akvaryumlar için çok uygun bir türdür. Saldırgan değildir, saldırgan olmayan türlerle beslenebilir. Lepistes balığı (fil kulak lepistes), moli balığı, plati balığı, melek balığı, discus balığı, zebra danio balığı, transgenetik tetra balığı, hayalet balığı gibi türlerle rahatlıkla beslenebilir. Agresif türler ile beslenmemelidir. Örneğin arowana balığı, astronot balığı, flowerhorn balığı, pacu balığı gibi türlerle beslenmemelidir.

Çöpçü Balığı Üretimi

Üretim için iki erkek bir dişi oranı oldukça verimlidir. Bu balıkları farklı bir akvaryuma taşımalısınız. Su sıcaklığı 21-23 santigrat derece arasında olmalıdır. Yeni akvaryuma alışmaları için birkaç gün zaman tanımak gerekecektir. Günde 3-4 defa, az yem verilerek sık beslenmelidir. Üçüncü günün gecesinde suya 2-3 santigrat dere4ce daha soğuk su eklenmelidir. Günde 4 litre su eklemek oldukça yeterlidir. Soğuk su takviyesini günlere yayın ve suyun derecesini 18 santigrat dereceye düşürün. Ani su sıcaklığı değişimi olmamalı, günlere yayarak ilerleyin.

Akvaryum su sıcaklığı uygun seviyeye geldiğinde dişi yumurtlamıyorsa, suyun bir kısmını boşaltarak tekrar su eklemeye devam edin. Bu işlemi sürekli olarak, kontrollü bir şekilde yapın. İki üç gün içerisinde dişi balık yumurta bırakacaktır.

Yumurtaların çatlama süresi 2-4 gündür. Bu aşamadan sonra yavrulara mikro kurtçuk veya artemia vererek besleyin. Eğer canlı yem bulamıyorsanız, pul yemi toz haline getirin ve ıslattıktan sonra yavrularınıza verin.

Çöpçü Balığı Cinsiyet Ayrımı
Çöpçü Balığı Cinsiyet Ayrımı

Çöpçü Balığı Cinsiyet Ayrımı

Erkek balıkta sırt yüzgeci, dişiye göre daha büyüktür. Anal yüzgeci de dişiye göre daha sivri uca sahiptir. Dişilerin karın kısmı daha geniş olmaktadır. Ayrıca erkeklerin yan yüzgeçleri daha sivri uçludur.

Çöpçü Balığı Türleri
Çöpçü Balığı Türleri

Çöpçü Balığı Türleri

 • Benekli Çöpçü Balığı,
 • Panda Çöpçü Balığı,
 • Venezuela Çöpçü Balığı,
 • Sterbai Çöpçü Balığı,
 • Pigme Çöpçü Balığı,
 • Kahverengi Çöpçü Balığı,
 • Corydoras Julii.

 

Akvaryum Türkiye

Akvaryuma gönül vermiş bir akvaristim, adım Utku. Akvaryum Türkiye kurucusuyum. Sevdiğim bu hobi ve siz değerli akvaristler için içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu