Balık Türleri ve BakımıTetra Balıkları

Silver Dollar (Metymis Argenteus)

Silver Dollar; yuvarlak, yassı ve parıldayan gövdesiyle dikkat çeken bir türdür. Adını, tamamen parlak bir gümüş dolara benzemesinden almıştır. Kökeni Brezilya’daki Tapajos Nehri havzasıdır. Ancak Güney Amerika’daki sığ nehirlerde ve nehir kollarında daha yaygın görülür.

Farklı varyeteleri bulunmaktadır. Genellikle vücudunun tamamı parlak gümüş rengi ile kaplıdır. Ancak doğru ışıkta hafif yeşil ve mavi bir renk tonu vardır. Özellikle erkek balığın kırmızı kenarlı anal yüzgeci vardır. Ayrıca kırmızı lekeleri de bulunur.

Silver Dollar Özellikleri

  • Yaşam süresi 10 yıldan fazladır. Bakım şartlarına göre süre değişebilir.
  • Sürü balığıdır. En az 6 tane bakılması tavsiye edilir.
  • Barışçıl bir türdür.
  • Bitkili akvaryuma uygun değildir. (Sert yapraklı bitkilerle bakılabilir)
  • Orta ve dip seviyelerinde yüzer.
  • Sıcaklık değerleri 24-28 santigrat derece arasındadır.
  • 15-18 cm arası büyümektedir.
  • Su sertliği 8-15 dgH olmalıdır.
  • pH değerleri 6.0-7.0 arasında olmalıdır.
  • Saklanma alanlarına ihtiyaç duyar.
Silver Dollar Akvaryumu
Silver Dollar Akvaryumu

Silver Dollar Akvaryumu

Silver Dollar bakımı kolay ve dayanıklı bir türdür. Su hacmi yüksek akvaryum türleri için uygundur. Sürü olarak bakılması gerekir. 6 balıktan oluşan bir grup için en az 250-300 litre bir akvaryum tercih edilmelidir. Zayıf aydınlatma, koyu renk zemin, bol yüzme alanı ve birçok saklanma alanı oluşturmanız gerekir.

Bitkili akvaryum için uygun olmayan bir türdür. Genellikle çoğu akvaryum bitkileri Silver Dollar için tüketeceği bir yem gibidir. Fakat Anubias Barteri, Saz Bitkisi ve Java Fern gibi türler sert yapraklı olduğu için akvaryumuna eklenebilir. Balıklara saklanma alanı oluşturmak için arka plana bitkileri yerleştirerek, ön planda da yüzme alanı bırakabilirsiniz. Su koşulları konusunda dayanıklı bir türdür. Yumuşak-orta asidik sularda rahat yaşarlar.

Silver Dollar Yem Seçimi

Silver Dollar yem seçimi için otçul yemler tercih edilmelidir. Piranalar ile aynı soydan gelen Silver Dollar, pirananın aksine bitkisel beslenen bir balıktır. En sevdiği besinler arasında spirulina içerikli yemler gelir. Ayrıca marul, su teresi, haşlanmış ıspanak gibi yapraklı yeşillikler bulunur. Bezelye ve kabak gibi sebzeler de haşlanarak verilebilir.

Her ne kadar otçul olsa da etçil-protein içerikli yemleri tüketebilir. Fakat bu yem türleri haftada 1-2 defa, sabah öğününde verilmelidir.

Silver Dollar Yem Seçimi
Silver Dollar Yem Seçimi

Canlı Yem: Kan Kurdu, Sivrisinek Larvaları ve Artemia.

Kuru Yem: JBL Spirulina, Tetra Tetramin, Tropical Vitality Color, Sera Flora, Sera Vipan, Tetra Pro Algae.

Sebze-Yeşillik: Marul, Su Teresi, Haşlanmış Ispanak, Haşlanmış Bezelye, Haşlanmış Kabak.

Silver Dollar Hangi Balıklarla Yaşar?

Kendinden daha küçük olan akvaryum balıkları ile barışçıl bir şekilde yaşar. Saldırgan olmayan yarı-agresif türlerle beraber yaşayabilir.

Cüce vatoz, L144 vatoz, leopar vatoz, çöpçü balığı, melek balığı, ateş ağız ciklet, green terror, pacu, arowana ve silver shark türleriyle beraber yaşayabilir.

Silver Dollar Üretimi
Silver Dollar Üretimi

Silver Dollar Üretimi

Silver Dollar üretimi oldukça kolaydır. Büyük ve uygun şartların sağlandığı hacimlerde sorunsuz bir şekilde üretilebilir. Üretim için çiftler oluşturulması gerekir. Yavru boyda bir sürü alınıp, beraber yetiştirerek kolay bir şekilde çiftler elde edebilirsiniz. Üreme için en az 1 yaşında ve 10 cm boyunda olması gerekir. Üretim için dişi ve erkek ayrı akvaryumlara konulmalıdır. Bir hafta boyunca ayrı kalmalı ve bu dönemde canlı yem ile beslenmelidir. Canlı yem 2 günde bir sabah öğünleri verilmeli ve otçul yeme de ağırlık verilmelidir.

Grup halinde yumurtlayabilir. Ancak çiftler halinde üretilmesi daha uygundur. Yetişkin balıklar kendi yumurtalarını ve yavrularını yemez. Ama karma akvaryumda ise yavruları ayırmak gerekir. Üretim için suyun yumuşak (8 dgH ve altı) olması gerekir. Su sıcaklığının 26-27 santigrat derece arasında olması önemlidir. Aydınlatma loş olmalı ve ince yapraklı bitkiler eklenmelidir. Java moss gibi moss türleri kullanılabilir. Eğer bitkileri yeme eğilimi yüksekse üretim döneminde plastik bitkiler kullanabilirsiniz.

Yumurtalama için hazır olduklarında, özellikle erkek balığın anal ve sırt yüzgeç kenarlarının rengi koyulaşır. Ayrıca bu bölgelerde kırmızı renk tonları ortaya çıkar. Dişi 2000’e kadar yumurta bırakabilir. Yumurtalar tankın dibine düşer, üç gün içerisinde çatlar. Yetişkin balıklar tarafından yumurtalar asla rahatsız edilmez. 1 hafta sonra serbest yüzüşe geçerler. İnce ezilmiş spirulina yemleri ve artemia kullanılarak beslenebilirler.

Silver Dollar Cinsiyet Ayrımı
Silver Dollar Cinsiyet Ayrımı

Silver Dollar Cinsiyet Ayrımı

Silver Dollar cinsiyet ayrımı için erkek balığa bakılacaksa; ön tarafında kırmızı renkte olan daha uzun bir anal yüzgece sahiptir. Kur yapma ve üreme sırasında erkekte göğüs yüzgeçlerinin hemen arkasında dikey iki büyük nokta belirginleşir. Erkeğin yüzgeçlerindeki kırmızı renk daha da zenginleşir. Yüzgeçlerinin kenarlarında siyah renkler ortaya çıkar.

Dişilerin kur yapma ve üreme sırasında renklerinde çok az değişiklik olur. Dişiler üreme döneminde, erkeklerden biraz daha büyük olurlar. Ayrıca karınları daha yuvarlak hatlara sahiptir.

 

Utku Biçer

2013 yılından bu yana akvaryum hobisi ile ilgilinen bir balık tutkunuyum. Araştırmayı ve yazmayı çok seviyorum. Akvaryum hobisi adeta bir okyanus gibi. Araştırmak, tecrübe edinmek ve her gün yeni bir şey öğrenmek oldukça keyifli. Melek balığı ve Discus balığına ayrı bir ilgi duyuyorum. Evimde 5 farklı akvaryumum var. Hobiye değer katmak, hobi için gönüllü olarak kurduğuz Akvaryum Türkiye platformunu hobide gerçek bir bilgi kaynağı haline getirmeye çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu