LabirentlilerBalık Türleri ve Bakımı

Beta Balığı Bakımı

Beta balığı bakımı bazı hobiciler tarafından küçümsense de uygun şartlar sağlanmalıdır. Akvaryumda doğal yaşam alanındaki ortam taklit edilmelidir.

Beta balığı bakımı bazı hobiciler tarafından küçümsense de basit bir fanusta veya kavanozda bakılmaması gereken bir türdür. Labirentliler türünden olmasıyla beraber suyun oksijensiz kalması durumunda su yüzeyine çıkarak, ihtiyacı olan oksijeni sağlamaktadır. Bu özelliği yüzünden sadece ülkemizde değil, birçok yabancı ülkede de fanus, bardak, mika kaplar, duvara asılan fanuslar gibi birçok küçük litre hacimlerde sadece su koyularak bakılmaktadır. Fakat bu oldukça yanlıştır. Her canlının doğal ortamından alışkın olduğu bir yaşam alanı vardır. Bizlere burada düşen görev, beta balığı gibi her balığın doğal yaşam alanını akvaryumlarımızda sağlamaktır.

Beta Balığı Doğal Yaşam Alanı
Beta Balığı Doğal Yaşam Alanı

Beta Balığı Bakımı: Doğal Yaşam Alanı

Beta balığı doğal yaşam alanı Tayland, Malezya, Endonezya ve Kamboçya gibi tropikal bölgelerdir. Bu bölgelerde sık bitki örtüsüne sahip bataklıklar, yavaş akan veya tamamen durgun olan sularda yaşar. Bu tür sular genellikle sığ ve nispeten kirli sulardır. Bu sularda büyük balık türleri yaşayamadığı için beta balığı buralarda hem yaşamını sürdürür hem de av olmaktan kaçınır. Sık bitki örtüsü sayesinde kuşlar ve sürüngenlerden de saklanmış olur.

Beta balığı bakımı için doğal yaşam alanından anlayacağımız üzere yavaş akıntılı ve sık bitki örtüsüne sahip bir beta akvaryumu kurmamız gerekmektedir. Akvaryum kurma konusuna bir sonraki yazımızda değineceğiz. Aslında kısaca beta balığı yazımızda bahsetmiştik, fakat bir sonraki yazıda daha kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazıdaki temel konumuz beta balığı bakımı.

Beta Balığı Nasıl Bakılır?
Beta Balığı Nasıl Bakılır?

Beta Balığı Nasıl Bakılır?

Beta balığı ömrü bakım şartlarına bağlı olarak 2-3 yıldır. Çok iyi şartlarda 4-5 yıl yaşadığı görülmüştür. İyi şartlar sunmak, akvaryumun temizliğini ve düzeninin aksatmamak ve beslenmesine dikkat etmek gibi temel şartlar sağlandıktan sonra 4-5 yıl yaşatmamak için bir sebebimiz yok.

 • Beta balığı bakımı için uygun litrelerde bir akvaryum kurmak. En az 10 litre ve üzeri akvaryumlarda bakılmalıdır. Güzel bir bitkili akvaryum kurmak için 20 litrelik bir akvaryumla başlanabilir.
 • En çok sorulan sorulardan birisi beta balığı kaç derecede yaşar? Beta balığı bakımı için su sıcaklık değerlerine dikkat edilmesi gerekir. 24-30 santigrat derece arasında sorunsuz olarak yaşar. Ortalama 25-26 santigrat derece arasında bakılmalıdır. Isıtıcısız bakıldığında beyaz benek, kuyruk erimesi ve kuyruk kısması gibi birçok farklı hastalığa yakalanabilir. Bu da ömrünü kısaltır. Bu nedenle ısıtıcı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
 • Durgun veya yavaş akan su sağlanmalıdır. Durgun su durumunda, suyu havalandırmak gerekir. Yeterli oksijeni sağlamak için hava taşı kullanmak gerekir. 20 litre bir akvaryumda şelale filtre kullanılabilir. Debisi ayarlanabilen bir şelale filtre kullanarak, çok minimal debiyle vererek yavaş akan suyu elde etmek çok basittir.
 • Akvaryumu güneş görmemelidir, kısa süre içerisinde yosun olur.
 • Fazla hareketli alanlara akvaryumu konulmamalıdır. Sakinliği seven bir türdür.
 • Akvaryumu içerisine sık bitki örtüsü oluşturabilmek gerekir. Birçok farklı akvaryum bitkileri kullanılabilir. Genellikle pistia adı verilen su marulu kullanılır. Bu bitki hem nitratı emer hem de beta balığı için gölgelik bir alan oluşturarak dinlenmesini sağlar. Ek olarak birçok farklı bitki kullanılarak da sık bitkilendirme yapılabilir. Elodea, saz bitkisi gibi bitkilerle bunu basit bir şekilde elde etmek mümkündür.
 • Ara sıra saklanmaya ihtiyaç duyar. Yoğun pistia içeren akvaryumlarda bitki saçaklarının arasına saklanır. Bunun haricinde bir Hindistan cevizi kabuğu veya farklı akvaryum küpleri kullanılabilir.
 • Black water akvaryum Mangrow kökü ve capatta yaprağı gibi doğal dekorlarla bunu elde etmek çok mümkündür.
 • Tek olarak bakılmalıdır. Başka balıklarla bakan hobiciler olsa da doğru değildir.
 • Yapay dekorlar kullanılmamalıdır. Zaman içerisinde suya salınım yaparak, balığı zehirleyebilir veya bakteri döngüsünü bozabilir.
 • Haftalık su değişimi ve dip çekimi yapılmalıdır. Temiz bir akvaryum, mutlu bir balık demektir.
Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur?
Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur?

İyi bakım şartları sağlayabilmek için temel olarak şu şekilde düşünmemiz lazım; beta balığı nasıl mutlu olur?

Beta balığı bakımında ona uygun şartları sağlamak ve mutlu olmasına yardımcı olmak, beta balığının ömrünü uzatacaktır. Beta balığı için bir yazı serisi yaparak; bakımı, akvaryumu, yemi, hastalıkları, cinsiyet ayrımı, üretimi ve türleri hakkında bilgi vereceğiz. Yazı serimizi takip ederek beta balığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yorumlarda soru ve sorularınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca akvaryum forum sitemizde de konu açarak hem akvaryumlarınızı tanıtabilir hem de aklınıza takılan konularda bilgi alabilirsiniz. Beta balığı hakkında bilgi almak için yazı serimizi takip etmeyi unutmayın.

Utku Biçer

2013 yılından bu yana akvaryum hobisi ile ilgilinen bir balık tutkunuyum. Araştırmayı ve yazmayı çok seviyorum. Akvaryum hobisi adeta bir okyanus gibi. Araştırmak, tecrübe edinmek ve her gün yeni bir şey öğrenmek oldukça keyifli. Melek balığı ve Discus balığına ayrı bir ilgi duyuyorum. Evimde 5 farklı akvaryumum var. Hobiye değer katmak, hobi için gönüllü olarak kurduğuz Akvaryum Türkiye platformunu hobide gerçek bir bilgi kaynağı haline getirmeye çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu