LabirentlilerBalık Türleri ve Bakımı

Beta Balığı

Her eve neredeyse en az bir defa girmiş olan balık türlerinden birisi Beta balığıdır. Duruşu ve gösterişli farklı türleriyle ilgi duyulan en ihtişamlı balıklar arasındadır. Genellikle beta olarak bilinse de diğer adı da kavgacı siyam balığıdır. Bu yazımızda beta balığı bakımı ve özellikleri hakkında tüm detaylı ve güncel bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Beta Balığı Genel Özellikleri

Boyları ortalama olarak 6-8 cm arasındadır. Küçük ve büyümeyen bir yapıya sahip olan bu balıkların temel özelliği ise labirent türü solungaçlara sahip olmasıdır. Labirent solungaçları sayesinde ihtiyaç duydukları oksijeni, su üzerinden alarak kanlarına tekrar aktarırlar. Bu sayede kötü şartlardaki akvaryumlarda bile hayatını sağlıklı olmasa da sürdürmeye çalışır. Bu balık türü için su sıcaklık değeri 24 ila 30 derece arasında olmalıdır.

Tavsiye: Eğer bir beta bakacaksanız, lütfen 20 LT altındaki akvaryumlarda onları hapsetmeyin. Her ne kadar kötü şartlarda da yaşamını idame ettirebilse de balığınızın hem sağlığı kısa sürede bozulacak hem de siz küçük fanuslarda/akvaryumlarda ona bakmaktan keyif almayacaksınız. Çoğu petshopta beta balığı için karşılaşacağınız genel manzara ufak bardaklarda veya kaplarda satıldıkları olacaktır. Eğer bir beta balığı bakacaksanız ve onu petshoplardaki bu kötü durumundan kurtaracaksanız, yeni evinde mutlu bir hayat sürdürmesi için ona uygun koşulları sağlayın. Yazımızın devamında beta balığı akvaryumu nasıl olmalı sizlere tüm detaylarıyla aktaracağız.

Ortalama ömrü 2 ila 3 yıl arasındadır. Bu kısa ömrünü küçük fanuslarda sürdürmesi oldukça da zordur. Küçük hacimlerde balık strese girer ve rengini/formunu kaybeder. İyi şartlarda bakıldığında hem sağlıklı bir şekilde yaşam ömrünü arttırabilir hem de renginin/formunun ne kadar iyi hale gelebileceğini sağlıklı bakım şartları sunarak siz de kendiniz görebilirsiniz.

Bu tür çok zeki bir hayvandır. Sahibini bir hafta içerisinde tanıyabilir. Sizi gördüğünde değişik figürler sergiler ve ilgilenmenizi ister. Yem saatlerini bilir ve bu saatlerde sizi akvaryumun içerisinde dört gözle bekler. Çeşitli oyunları bile öğrenebilir. Örneğin; camlara yapışan silindir şeklindeki plastik öğelerin içerisinden atlayabilir. Su yüzeyinin çok üstünde olmamak şartıyla elbette. Yemi silindirin çıkış noktasına koyarak, ona atlaması için zaman tanıyabilirsiniz. Birkaç denemeden sonra sağlıklı bir şekilde bu hareketi hafızasına kaydeder ve hem kendisi hem de sizin için değişik bir aktivite edinmiş olur.

Beta Balığı Bakımı Nasıl Olmalı?

Beta diğer balıklarla pek uyum sağlayamadığı gibi kendi türlerine karşı da oldukça agresiftir. Bu nedenle yalnız bakılması gerekir. İnternette bazı bilgi kaynaklarında “Ben x balığıyla beraber x yıldır bakıyorum, bir şey olmuyor” gibi farklı söylemler elbette görecek ve karşılaşacaksınız. Beta’nın kendi doğası gereği her balıkla uyum sağlayamaz. X kişisi x balığıyla beraber yaşatmış olabilir ama yarın balığın ne durumda olacağını kimse bilemez çünkü tamamen şans eseri yaşamaktadır. Bu nedenle eğer bir Beta balığı bakmaya karar verdiyseniz, tek yaşaması gerektiğini bilerek alın.

Beta erkeği kendi türüyle anlaşamazken, aynı şekilde dişi bir beta balığıyla da aynı ortamda kalamaz. Eğer bir erkek ve dişi betayı bir araya koyarsanız, muhtemelen birkaç saat içerisinde betalardan birini ölmüş olarak bulacaksınız. Bu yüzden üretimi de oldukça zor ama keyifli olan bir balık türüdür.

Beta balığı bakımı için önerilen akvaryum hacim miktarı genelleme olarak 8-15 litre olsa da bizim önerimiz en az 20 litre hacme sahip bir akvaryumda beslenmesidir. Çünkü içerisinde kum, kaya ve bitki gibi diğer faktörler girdiğinde 15 litre olan hacim 10-12 litrelere düşecektir. Eğer 20 litre hacimde bir akvaryumda bu faktörleri içerisine kattığınızda ancak maksimum 15 litreye düşecektir. Bu da genellemeyle aynı duruma çıkacaktır.

Beta yapısı gereği durgun/durağan suları tercih etmektedir. Saklanmaktan hoşlanır, yaprakların altında dinlenmeyi sever. Bu nedenle beta balığı için filtre önerisi olarak iç filtre veya dış filtre gibi sirkülasyonu çok olan filtreleri önermiyoruz. Bundan kapsamlı bir şekilde beta balığı akvaryumu nasıl olmalı? Başlığı altında değineceğiz.

Akvaryumunuz güneş ışığına çok fazla maruz kalmamalı. Bu su sıcaklığını hem yükseltir hem de akvaryumda yosun sorununa sebep olur.

Beta balığı akvaryumu
Beta balığı akvaryumu

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Bir balık türünü almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmalı ve uygun şartları sağlayabileceğinizden emin olduktan sonra balığı almalısınız. Balığı gidip bir petshoptan almak kolay, önemli olan sağlıklı bir ortam sunarak yine sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamaktır.

Beta balığı akvaryumu az önce de bahsettiğimiz gibi 20 litre bir hacimde seçilerek, içerisine konulacak olan kaya, kum ve bitki hacimleri düştükten sonra 15 litre kalacak şekilde olmalıdır. Beta balığı özelliği gereği bol kuyruklu ve büyük yüzgeçli olduğu için 20 litre ve üstü hacimler balığı çok yorar. Bu da sağlıklı yaşamasını zorlaştıracaktır.

Zeminde kullanacağınız kum ince taneli olmalı ki dip çekimi yaparken herhangi bir zorlukla karşılaşmayın. Kalın taneli kumlarda balık dışkıları aralara girer ve sağlıklı dip çekimi yapmanızı engeller. Bu da ilerleyen vadelerde nitrat patlamasına ve diğer birçok farklı soruna neden olabilir. Eğer bitki bakacaksanız, buna uygun bir kum seçmenizde yarar var. Su sıcaklığını stabil tutabilmek için mutlaka bir ısıtıcı kullanmalısınız. 25 watt değerinde bir ısıtıcı betanızın sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Elektrik açısından da fazla bir güç kullanmayacağı için faturanıza da yük olmayacaktır.

Labirent solungaçlı bir balık olduğu için çoğunlukla beta bakan kişiler hiçbir şekilde filtre kullanmaz. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Balık türü her ne olursa olsun, mutlaka filtre kullanmalısınız. Mekanik temizliği dip çekimi gibi yöntemlerle kendiniz sağlayabilirsiniz ama biyolojik filtreyi sağlamanız için mutlaka bir filtre türüne başvurmanız gerekiyor.

Beta balığı filtre seçimi için genellikle tercih edebileceğiniz iki tür bulunuyor. Pipo filtre veya şelale filtre. Pipo filtre kullanmak için ek bir hava motoru kullanmanız ve hava motorundan pipoya bağlantı kurmanız gerekiyor. Her ne kadar ucuz maliyet gibi görünse de hem pipo filtre akvaryumda göze hitap etmiyor hem de hava motoru çalışacağı için ortamda rahatsız edici bir ses oluşturuyor. Beta balığı şelale filtre kullanmanız halinde hem göze hitap eden hoş bir görüntü oluşturursunuz hem de balığınız bu durumdan daha çok memun kalır.

Şelale filtreler adından da anlaşılacağı üzere şelale mantığında çalışmaktadır. İçerisindeki küçük motoru sayesinde dipten suyu çeker ve şelale mantığıyla filtrasyon yaptıktan sonra akvaryuma döker. Filtre malzemesi olarak içerisine elyaf, substrat ve lav kırığı koyabilirsiniz.

Beta balıkları için kaya ve bitki içeren güzel bir akvaryum kurmanızı öneririz. Eğer bitkili akvaryum deneyiminiz yoksa basit türde akvaryum bitkileri kullanarak güzel akvaryumlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca su üstü bitkileri kullanmanız hem betanızı mutlu edecek hem de akvaryumda oluşan nitratı emeceği için daha sağlıklı bir su değerine sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca mangrow kökü kullanarak, blackwater habitatı oluşturabilirsiniz.

Beta Balığı Yem Seçimi

Yem seçimi konusunda ağırlıklı olarak protein içeren yemler kullanmalısınız. Betalar etçil balıklar olduğu için proteinli yemler rengini ve formunu koruması için oldukça önemlidir. Sadece proteinli yemle beslemek balığı bloat yani kabız edebilir. Bu nedenle bitkisel yemler de kullanmanızda fayda var. Sabah öğünlerinde proteinli yem vermeniz oldukça önemlidir. Balık gün içerisinde bir dahaki yem saatine kadar o yemi sindirecek zamana sahiptir. Akşamları proteinli yem vermeniz önerilmez, yemden birkaç saat sonra balığınınız uyuyacağı veya daha hareketsiz kalacağı için o yemi sindirmesi daha zordur. Bu da uzun vadede kabızlık ve iç parazit gibi hastalıklara yol açar. Bu yüzden akşam öğünlerinde mutlaka bitkisel yem verilmelidir.

Beta yem önerisi olarak protein için Fishka Betta, Sera Bettagran ve Tropical Betta Krill Bloodworms verebilirsiniz. Bitkisel için Sera Vipan, Tropical Vitality Color, Sera Flora Nature, Tetra Pro Algae ve Tetra Tetramin Pul Yem verebilirsiniz. Protein yem olarak ayrıca canlı yem de kullanabilirsiniz. Un kurdu, kan kurdu, sinek larvası ve artemia gibi canlı proteinler balığınızın daha canlı ve renkli olmasına yardımcı olacaktır.

Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Beta balığı yalnız bakılmalıdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi internette araştırma yaptığınızda, birkaç farklı türle beraber yaşayacağını söyleyen bilgilerle/kişilerle karşılaşacaksınız. Beta balığının diğer adı kavgacı siyamdır. İsminden de anlaşılacağı gibi agresif bir türdür. Kendi türleriyle yaşayamayan bir balık, başka türlerle yaşayabilir mi? Lütfen beta balığı bakmaya karar verdiyseniz, bu hususu göze alarak onu sahiplenin.

Beta Balığı Üretimi
Beta Balığı Üretimi

Beta Balığı Üretimi

Bu tür, dişisiyle bile normal şartlarda yaşayamadığı için üretimi de oldukça zor ve zahmetlidir. Üretim için uygun ortamı ve koşulları sağlamalısınız. Ayrıca uzaktan gözlemlemeli ve olası bir anormal durumda balık kaybı yaşamamak için müdahale etmelisiniz. Uzun bir başlık olduğu için ayrı bir yazı olarak Beta Balığı Üretimi yazısını sizler için hazırladık. Yazıya giderek, detaylı bir şekilde beta üretimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyet ayrımı, yavru dönemlerinde oldukça zordur. Belirli bir forma geldikten sonra ayırmak oldukça kolaydır. Erkekler daha gösterişli, uzun kuyruk ve yüzgeçlere sahip olurlar. Dişiler ise daha kısa kuyruk ve yüzgeçlere sahiptirler. Ayrıca göğüs bölgesinde beyaz renkte tüpçük bulunmaktadır.

Beta Balığı Türleri

Beta balığı türleri oldukça kapsamlıdır. Ortalama olarak 10-15 çeşide kadar farklı varyasyonları bulunmaktadır. Bu yazımızda temel olarak en çok bilinenlerden bahsedeceğiz.

Taç Beta Balığı – Crown Tail Beta

Taç beta balığı isminden de anlaşılacağı üzere kuyruk ve yüzgeç bölgeleri taç şeklindedir. Erkek taç beta balıkları oldukça ihtişamlı görüntüye sahip olup, en çok tercih edilen beta balığı türleri arasındadır.

Halfmoon Beta Balığı – Yarım Ay Beta

Kuyruk yapısı itibariyle adını almıştır. Yarım aya benzeyen tam kapalı ve eşsiz renklere sahip kuyrukları bulunmaktadır. Beta balığı ırkının göz kamaştırıcı ve çok popüler türlerinden birisidir.

Veil Tail Beta Balığı – VT (Tül Kuyruk Beta Balığı)

Irkının en eşsiz türlerinden birisidir. Sırt yüzgeçleri ve kuyruğu eşarba benzer. Adını bu görünümünden alır.

Akvaryum Türkiye

Akvaryuma gönül vermiş bir akvaristim, adım Utku. Akvaryum Türkiye kurucusuyum. Sevdiğim bu hobi ve siz değerli akvaristler için içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu